22 lutego 2017

Pączki


Tłusty czwartek nie byłby u mnie w domu zaliczony gdyby nie pojawiły się pączki. Przez lata próbowałam różnych przepisów i różnych nadzień, a poniższa receptura sprawdziła mi się najlepiej. Co do słodkiego wnętrza, zrobiłam w tym roku dwa: z domowymi powidłami śliwkowymi (przepis tutaj) oraz z kremem pistacjowym (dzięki Siciliamo Food & Wine miałam okazję poeksperymentować z sycylijskimi produktami i ten krem to prawdziwe odkrycie).

Składniki:

0,5 kg mąki
25 g świeżych drożdży
75 g cukru
250 ml mleka
3 żółtka
1 jajko
50 g masła
pół laski wanilii
2 łyżki stołowe rumu
sok i skórka z połowy cytryny
pół łyżeczki soli

Dodatkowo: tłuszcz do smażenia np. olej rzepakowy lub smalec, cukier puder lub lukier do dekoracji, skórka pomarańczowa.


Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj cukier, żółtka, jajko, rum, sól oraz sok i skórkę z cytryny. Masło rozpuść w małym garnuszku i pozostaw do ostygnięcia. Drożdże rozpuść w małej miseczce z łyżeczką cukru i odrobiną ciepłej wody. Następnie dodaj do ciasta. Laskę wanilii przekrój wzdłuż i przy pomocy małego nożyka zeskrob ziarenka, które są w środku. Dorzuć je do ciasta, a pozostałej laski nie wyrzucaj - wrzuć do słoika, zasyp zwykłym cukrem i szczelnie zamknij. W ten sposób uzyskasz domowy cukier waniliowy do innych wypieków. Zacznij wyrabiać ciasto powoli wlewając mleko i rozpuszczone masło. Konsystencja ciasta powinna być tylko delikatnie klejąca, gładka i elastyczna. Gdyby ciasto okazało się zbyt luźne, można jeszcze odrobinę podsypać je mąką. Uformuj kulę, miskę oprósz mąką i umieść w niej ciasto. Szczelnie przykryj i pozostaw w cieple na ok. 1,5 godziny.

Kiedy ciasto wyrośnie, przełóż je na blat posypany mąką, jeszcze chwilę wyrabiaj, a następnie odrywając kawałki ciasta uformuj kulki. Ja nadziewam pączki dopiero po upieczeniu - mam wtedy pewność, że nadzienie mi nie wypłynie, a środek nie będzie surowy. Uformowane pączki przykryj lnianą ściereczką i zostaw jeszcze na ok. 20 minut, żeby podrosły. 

Nagrzej tłuszcz - najlepiej sprawdzi się żeliwny garnek lub gęsiarka, garnek z grubym dnem lub duża patelnia typu wok. Smaż pączki w głębokim tłuszczu, w temperaturze ok. 175 °C, z obu stron, tak aby uzyskać złoty kolor. Jeśli nie jesteś pewny czy pączki są w środku upieczone, możesz sprawdzić wykałaczką - tak samo jak w przypadku np. biszkopta - jeśli patyczek jest suchy, pączek jest upieczony. Upieczone pączki wyłóż na papierowy ręcznik, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. 

Przy pomocy szprycy lub rękawa cukierniczego, nadziej pączki ulubioną konfiturą lub kremem, posyp cukrem pudrem lub udekoruj lukrem i skórką pomarańczową.






Porcja: ok. 15 - 20 pączków (w zależności od ich wielkości).
Czas przygotowania: ok. 3 godziny.

1 komentarz: