20 marca 2017

Risotto z grzybami


Kolejna ze specjalności mojego męża - risotto z grzybami i boczkiem. W prostocie siła i mnie taka skromna wersja tej potrawy smakuje zdecydowanie najbardziej.

Składniki:

1 szklanka ryżu typu arborio
ok. 3 szklanki gorącego bulionu warzywnego
1 cebula lub szalotka
1 kieliszek białego wytrawnego wina
100 g suszonych grzybów
kilka plasterków boczku
sól i pieprz do smaku
1 łyżeczka masła
1 łyżka oliwy z oliwek
twardy żółty ser  do smaku np. parmezan lub Rubin
Dodatkowo łyżeczka masła na każdą porcję risotto


Ważne, aby rozpocząć przygotowania od bulionu warzywnego - trzeba go gotować minimum godzinę czasu, więc należy go nastawić odpowiednio wcześniej. Włoszczyznę gotuj na małym ogniu, aby bulion zbyt szybko się nie wygotował, a jednocześnie aby cały czas był ciepły. Jest to o tyle istotne, że do ryżu należy potem dolewać gorący bulion, aby nie obniżać temperatury gotowania.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie soffritto. Na średnim ogniu rozgrzej głęboką patelnię, rozpuść masło i oliwę z oliwek, a następnie wrzuć posiekaną drobno cebulkę. Podsmaż tylko do momentu aż się zeszkli i wtedy dodaj ryż. Mieszaj intensywnie przez minutę lub dwie, żeby ryż wchłonął tłuszcz, ale nie zaczął się podsmażać. Zalej całość winem i zwiększ ogień, tak, żeby alkohol z wina w miarę szybko odparował. Dopiero wówczas zalej potrawę bulionem - na początek 1 szklanką, tak żeby ryż został przykryty i zmniejsz ogień. Od tego momentu ogranicz mieszanie potrawy. Jest taka zasada robienia risotto: mieszaj tak, jakbyś w międzyczasie robił sałatkę ;)

W tym momencie możesz przygotować grzyby: zalej je ok. 1 szklanką wody, zagotuj i następnie zmniejsz ogień. Gotuj na wolnym ogniu równolegle do gotującego się ryżu.

Jak pierwsza porcja bulionu odparuje, dolej znowu pół szklanki, poczekaj aż odparuje i powtarzaj cykl aż ryż będzie al dente. Gdyby zabrakło Ci bulionu, a ryż nadal był zbyt twardy możesz podlać go odrobiną wody lub wywarem z gotujących się grzybów.

W międzyczasie pokrój drobno boczek i podsmaż go na osobnej patelni. Ugotowane grzyby posiekaj na drobniejsze  kawałki i dodaj je do ryżu. Dodaj także podsmażony boczek. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Zdejmij patelnię z gazu i dodaj tarty ser - powinno go być niezbyt dużo, tylko do smaku. 
Serwuj do razu po przyrządzeniu, kiedy risotto jest już na talerzu na wierzch połóż jeszcze łyżeczkę masła i odrobinę sera do dekoracji.

Na koniec mała podpowiedź - najlepiej będzie smakowało w towarzystwie białego wina, użytego do gotowania ;) Risotto nie lubi też odgrzewania, więc warto zjeść je od razu.





Porcja: dla ok. 2-3 osób
Czas przygotowania: ok. 1,5 godziny (z czego ok. godziny to czas przygotowania bulionu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz